Chrzest Święty

DO ZAPISANIA DZIECKA
DO SAKRAMENTU
CHRZTU ŚWIĘTEGO

1. Akt urodzenia dziecka.
  2. Zaświadczenia od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania, że są katolikami wierzącymi i praktykującymi.
  3. Jeśli rodzice dziecka są z innej parafii – zgoda na chrzest poza parafią zamieszkania.
  4. Z kompletem dokumentów udajemy się do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

WYMAGANIA STAWIANE CHRZESTNYM

1. Nie może być rodzicem dziecka.
  2. Jest katolikiem.
  3. Ukończył 15 rok życia.
  4. Otrzymał Sakrament Bierzmowania.
  5. Nie pozostaje w niekanonicznym związku małżeńskim,
    (jeśli żyje w związku – to musi to być związek sakramentalny).
  6. Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
  7. Regularnie przystępuje do sakramentów.
  8. Prowadzi życie zgodne z wiarą.

W naszej parafii chrzest udzielany jest w drugą i czwartą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 1200

Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19)

“Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony” (Mk 16, 16);

Jeżeli ktoś się nie narodzi z wody i Ducha świętego, nie może wejść do królestwa Bożego” (J 3, 5).

W Katechizmie Kościoła Katolickiego (1213) czytamy:

CHRZEST ŚWIĘTY jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie.

Chrzest jest początkiem nowego życia – życia we wspólnocie z Jezusem i z wszystkimi, którzy w Niego wierzą. Na znak zapoczątkowania czegoś nowego otrzymujący chrzest zostaje nazwany po imieniu. Przynajmniej jedno z imion nadawanych swojemu dziecku winno być imieniem jakiegoś świętego lub błogosławionego, aby miało ono swojego patrona i orędownika u Boga. Nadając święte imię swojemu dziecku, rodzice świadczą w ten sposób o swojej świadomej przynależności do Kościoła.

CO DAJE NAM CHRZEST:

• gładzi grzech pierworodny,
  • czyni z ochrzczonego „nowe stworzenie” (sakrament nowego narodzenia),
  • daje nam życie Boże, czyni nas dziećmi Bożymi,
  • włącza do wspólnoty Kościoła,
  • wyciska niezatarte duchowe znamię,
  • jest konieczny do zbawienia, otrzymania wielorakich łask,
  • otwiera drogę do przyjęcia pozostałych sakramentów.